Landesliga Steiermark
Austria
League level:
Fourth Tier
- Number of teams: 16 teams
- Players: 380
- Foreigners: 86 Players 22.6%
- ø-Market value: €2k
- ø-Age: 24.9
Complete Landesliga Steiermark schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/9/197:00 PM | ||||||
(9.) DSV Leoben | 0:0 | Gnas (7.) | ||||
(2.) ASK Voitsberg | 3:0 | Frauental (15.) | ||||
(1.) Mettersdorf | 4:0 | FC Gamlitz (16.) | ||||
(12.) Heiligenkreuz | 0:1 | Wildon (4.) | ||||
(11.) Lebring | 0:1 | Bruck/Mur (5.) | ||||
(13.) Liezen | 0:1 | ESV St. Michael (6.) | ||||
(14.) Ilz | 0:2 | Lafnitz II (3.) | ||||
Sat 8/10/196:00 PM | ||||||
(10.) SV Rottenmann | 0:0 | Fürstenfeld (8.) |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/16/196:00 PM | ||||||
(1.) ESV St. Michael | 4:0 | Lebring (16.) | ||||
(12.) SV Rottenmann | 2:4 | Heiligenkreuz (9.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(10.) FC Gamlitz | 3:1 | Liezen (13.) | ||||
(2.) Bruck/Mur | 3:1 | Ilz (14.) | ||||
(11.) Fürstenfeld | 2:2 | Lafnitz II (4.) | ||||
(5.) Gnas | 3:1 | Mettersdorf (8.) | ||||
Sat 8/17/195:00 PM | ||||||
(15.) Frauental | 1:3 | DSV Leoben (6.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(7.) Wildon | 1:1 | ASK Voitsberg (3.) |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/23/197:00 PM | ||||||
(8.) Mettersdorf | 1:1 | Frauental (13.) | ||||
(10.) Heiligenkreuz | 2:4 | Fürstenfeld (7.) | ||||
(9.) DSV Leoben | 1:2 | Wildon (5.) | ||||
(15.) Ilz | 1:4 | ESV St. Michael (1.) | ||||
(12.) Lebring | 2:1 | FC Gamlitz (11.) | ||||
(16.) Liezen | 0:5 | Gnas (2.) | ||||
Sat 8/24/195:00 PM | ||||||
(3.) ASK Voitsberg | 3:0 | SV Rottenmann (14.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(4.) Lafnitz II | 2:0 | Bruck/Mur (6.) |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/30/197:00 PM | ||||||
(8.) Fürstenfeld | 3:3 | Bruck/Mur (7.) | ||||
(12.) FC Gamlitz | 1:1 | Ilz (14.) | ||||
(5.) Gnas | 0:4 | Lebring (9.) | ||||
(10.) Heiligenkreuz | 2:2 | ASK Voitsberg (4.) | ||||
Sat 8/31/194:30 PM | ||||||
(15.) SV Rottenmann | 0:2 | DSV Leoben (6.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(13.) Frauental | 2:0 | Liezen (16.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(3.) ESV St. Michael | 0:3 | Lafnitz II (1.) | ||||
(2.) Wildon | 5:2 | Mettersdorf (11.) |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/6/196:45 PM | ||||||
(1.) ASK Voitsberg | 3:2 | Fürstenfeld (11.) | ||||
(7.) DSV Leoben | 1:1 | Heiligenkreuz (12.) | ||||
(15.) Ilz | 0:0 | Gnas (6.) | ||||
(5.) Lebring | 1:0 | Frauental (13.) | ||||
(14.) Liezen | 2:1 | Wildon (4.) | ||||
(8.) Bruck/Mur | 1:1 | ESV St. Michael (3.) | ||||
(9.) Mettersdorf | 4:0 | SV Rottenmann (16.) | ||||
Sat 9/7/197:00 PM | ||||||
(2.) Lafnitz II | 1:2 | FC Gamlitz (10.) |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/13/197:00 PM | ||||||
(9.) Gnas | 2:2 | Lafnitz II (3.) | ||||
(2.) ASK Voitsberg | 1:2 | DSV Leoben (4.) | ||||
(12.) FC Gamlitz | 3:4 | Bruck/Mur (5.) | ||||
(8.) Fürstenfeld | 5:1 | ESV St. Michael (7.) | ||||
Sat 9/14/194:00 PM | ||||||
(11.) Frauental | 2:0 | Ilz (16.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(14.) SV Rottenmann | 4:2 | Liezen (15.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(1.) Wildon | 2:1 | Lebring (10.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(13.) Heiligenkreuz | 0:1 | Mettersdorf (6.) |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 9/17/195:30 PM | ||||||
(10.) ESV St. Michael | 1:2 | FC Gamlitz (12.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(6.) Lafnitz II | 0:1 | Frauental (11.) | ||||
(7.) Mettersdorf | 2:2 | ASK Voitsberg (2.) | ||||
(15.) Liezen | 0:2 | Heiligenkreuz (13.) | ||||
(5.) Lebring | 3:1 | SV Rottenmann (14.) | ||||
(3.) DSV Leoben | 1:1 | Fürstenfeld (8.) | ||||
(16.) Ilz | 1:2 | Wildon (1.) | ||||
(4.) Bruck/Mur | 1:1 | Gnas (9.) |
8.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/20/197:00 PM | ||||||
(4.) Fürstenfeld | 4:0 | FC Gamlitz (12.) | ||||
(1.) Wildon | 2:2 | Lafnitz II (8.) | ||||
(13.) Heiligenkreuz | 3:3 | Lebring (6.) | ||||
(5.) Gnas | 5:1 | ESV St. Michael (11.) | ||||
(2.) ASK Voitsberg | 4:0 | Liezen (16.) | ||||
(9.) DSV Leoben | 1:4 | Mettersdorf (3.) | ||||
Sat 9/21/194:00 PM | ||||||
(10.) Frauental | 1:1 | Bruck/Mur (7.) | ||||
4:15 PM | ||||||
(15.) SV Rottenmann | 0:3 | Ilz (14.) |
9.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/27/197:00 PM | ||||||
(12.) FC Gamlitz | 0:1 | Gnas (3.) | ||||
(16.) Liezen | 1:1 | DSV Leoben (10.) | ||||
(14.) Ilz | 4:2 | Heiligenkreuz (13.) | ||||
(5.) Mettersdorf | 1:1 | Fürstenfeld (7.) | ||||
(4.) Bruck/Mur | 3:0 | Wildon (1.) | ||||
(6.) Lafnitz II | 2:0 | SV Rottenmann (15.) | ||||
Sat 9/28/194:00 PM | ||||||
(11.) ESV St. Michael | 0:2 | Frauental (9.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(8.) Lebring | 2:2 | ASK Voitsberg (2.) |
10.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/4/197:00 PM | ||||||
(15.) SV Rottenmann | 2:3 | Bruck/Mur (4.) | ||||
(6.) Mettersdorf | 3:2 | Liezen (16.) | ||||
(9.) Fürstenfeld | 0:1 | Gnas (3.) | ||||
(2.) ASK Voitsberg | 4:0 | Ilz (14.) | ||||
(7.) DSV Leoben | 3:1 | Lebring (10.) | ||||
Sat 10/5/193:00 PM | ||||||
(8.) Frauental | 1:1 | FC Gamlitz (11.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(1.) Wildon | 3:1 | ESV St. Michael (12.) | ||||
(13.) Heiligenkreuz | 2:4 | Lafnitz II (5.) |
11.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 10/10/196:45 PM | ||||||
(10.) Lebring | 1:2 | Mettersdorf (2.) | ||||
Fri 10/11/197:00 PM | ||||||
(5.) Lafnitz II | 0:0 | ASK Voitsberg (3.) | ||||
(12.) FC Gamlitz | 2:4 | Wildon (1.) | ||||
(16.) Liezen | 1:4 | Fürstenfeld (8.) | ||||
(4.) Bruck/Mur | 2:2 | Heiligenkreuz (13.) | ||||
(6.) Gnas | 1:2 | Frauental (7.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(14.) Ilz | 1:1 | DSV Leoben (9.) | ||||
Sat 10/12/193:00 PM | ||||||
(11.) ESV St. Michael | 1:0 | SV Rottenmann (15.) |
12.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/18/197:00 PM | ||||||
(3.) Wildon | 2:3 | Gnas (5.) | ||||
(10.) DSV Leoben | 0:4 | Lafnitz II (4.) | ||||
(8.) Fürstenfeld | 1:2 | Frauental (6.) | ||||
(11.) Heiligenkreuz | 2:1 | ESV St. Michael (12.) | ||||
(2.) ASK Voitsberg | 2:0 | Bruck/Mur (7.) | ||||
(1.) Mettersdorf | 2:0 | Ilz (14.) | ||||
Sat 10/19/193:00 PM | ||||||
(16.) Liezen | 0:3 | Lebring (9.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(15.) SV Rottenmann | 0:0 | FC Gamlitz (13.) |
13.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/25/197:00 PM | ||||||
(6.) Gnas | 1:2 | SV Rottenmann (15.) | ||||
(13.) FC Gamlitz | 1:2 | Heiligenkreuz (11.) | ||||
(14.) Ilz | 0:0 | Liezen (16.) | ||||
(5.) Bruck/Mur | 5:1 | DSV Leoben (10.) | ||||
Sat 10/26/192:00 PM | ||||||
(12.) ESV St. Michael | 2:4 | ASK Voitsberg (1.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(9.) Lebring | 0:3 | Fürstenfeld (8.) | ||||
(7.) Frauental | 1:3 | Wildon (2.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(3.) Lafnitz II | 3:0 | Mettersdorf (4.) |
14.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/1/197:00 PM | ||||||
(3.) Mettersdorf | 2:1 | Bruck/Mur (6.) | ||||
(9.) Lebring | 4:3 | Ilz (14.) | ||||
(1.) ASK Voitsberg | 4:1 | FC Gamlitz (13.) | ||||
Sat 11/2/192:00 PM | ||||||
(16.) Liezen | 0:1 | Lafnitz II (2.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(8.) Fürstenfeld | 3:3 | Wildon (4.) | ||||
(10.) DSV Leoben | 1:1 | ESV St. Michael (12.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(11.) Heiligenkreuz | 1:4 | Gnas (5.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(15.) SV Rottenmann | 2:2 | Frauental (7.) |
15.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/8/197:00 PM | ||||||
(12.) FC Gamlitz | 5:3 | DSV Leoben (10.) | ||||
(5.) Gnas | 1:1 | ASK Voitsberg (1.) | ||||
(3.) Lafnitz II | 2:2 | Lebring (9.) | ||||
(6.) Bruck/Mur | 1:0 | Liezen (16.) | ||||
Sat 11/9/192:00 PM | ||||||
(14.) Ilz | 0:5 | Fürstenfeld (7.) | ||||
(8.) Frauental | 2:2 | Heiligenkreuz (11.) | ||||
(13.) ESV St. Michael | 1:3 | Mettersdorf (2.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(4.) Wildon | 0:0 | SV Rottenmann (15.) |