Liga de Ascenso - Torneo Competencia
Uruguay
League level:
Second Tier
- Number of teams: 14 teams
- Players: 412
- Foreigners: 46 Players 11.2%
- ø-Market value: €116k
- ø-Age: 25.5
- Most valuable player: Nicolás Siri €1.00m
Complete Liga de Ascenso - Torneo Competencia schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 3/16/242:00 PM | ||||||
Cerrito | 0:0 | CA Atenas | ||||
Juventud | 0:2 | Tacuarembó | ||||
8:30 PM | ||||||
Plaza Colonia | 0:2 | Mvd City Torque | ||||
Sun 3/17/242:00 AM | ||||||
La Luz | 1:0 | Uruguay FC | ||||
Wed 4/17/242:00 PM | ||||||
CSyD Cooper | 0:1 | Colon FC | ||||
6:00 PM | ||||||
Club Oriental | 2:0 | Albion FC |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/22/248:30 PM | ||||||
Uruguay FC | 1:0 | Sud América | ||||
Sat 3/23/242:00 PM | ||||||
Colon FC | 1:1 | Rentistas | ||||
9:00 PM | ||||||
Tacuarembó | 1:0 | La Luz | ||||
10:00 PM | ||||||
Mvd City Torque | 2:1 | CSyD Cooper | ||||
Sun 3/24/248:00 PM | ||||||
CA Atenas | 1:1 | Plaza Colonia | ||||
10:30 PM | ||||||
Albion FC | 1:1 | Juventud |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 3/30/242:00 PM | ||||||
Juventud | 4:2 | Club Oriental | ||||
8:00 PM | ||||||
Sud América | 0:2 | Tacuarembó | ||||
CSyD Cooper | 1:0 | CA Atenas | ||||
Plaza Colonia | 1:2 | Cerrito | ||||
Sun 3/31/241:30 AM | ||||||
La Luz | 0:2 | Albion FC | ||||
3:00 PM | ||||||
Rentistas | 0:1 | Mvd City Torque |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/6/249:00 PM | ||||||
CA Atenas | 0:1 | Rentistas | ||||
Sun 4/7/241:00 AM | ||||||
Cerrito | 1:1 | CSyD Cooper | ||||
1:30 AM | ||||||
Mvd City Torque | 3:0 | Colon FC | ||||
5:30 PM | ||||||
Albion FC | 3:0 | Sud América | ||||
9:00 PM | ||||||
Tacuarembó | 1:3 | Uruguay FC | ||||
Mon 4/8/241:30 AM | ||||||
Club Oriental | 0:1 | La Luz |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 4/12/245:00 PM | ||||||
CSyD Cooper | 3:3 | Plaza Colonia | ||||
Sat 4/13/243:00 PM | ||||||
Rentistas | 1:0 | Cerrito | ||||
5:30 PM | ||||||
Colon FC | 2:1 | CA Atenas | ||||
9:00 PM | ||||||
Sud América | 1:2 | Club Oriental | ||||
10:00 PM | ||||||
La Luz | 0:1 | Juventud | ||||
Sun 4/14/245:30 PM | ||||||
Uruguay FC | 0:1 | Albion FC |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 4/19/249:00 PM | ||||||
Plaza Colonia | 1:0 | Rentistas | ||||
Sun 4/21/242:00 PM | ||||||
Juventud | 2:0 | Sud América | ||||
3:00 PM | ||||||
Cerrito | 1:1 | Colon FC | ||||
7:30 PM | ||||||
CA Atenas | 1:1 | Mvd City Torque | ||||
9:50 PM | ||||||
Club Oriental | 3:2 | Uruguay FC | ||||
Mon 4/22/241:45 AM | ||||||
Albion FC | 0:0 | Tacuarembó |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/27/243:00 PM | ||||||
Uruguay FC | 1:2 | Juventud | ||||
8:00 PM | ||||||
Colon FC | 0:1 | Plaza Colonia | ||||
8:30 PM | ||||||
Sud América | 1:0 | La Luz | ||||
10:30 PM | ||||||
Rentistas | 1:0 | CSyD Cooper | ||||
Sun 4/28/241:00 AM | ||||||
Mvd City Torque | 0:0 | Cerrito | ||||
9:00 PM | ||||||
Tacuarembó | 2:2 | Club Oriental |