O'zbekiston Superligasi
Uzbekistan
League level:
First Tier
Reigning champion:
Pakhtakor Tashkent
Record-holding champions:
Pakhtakor Tashkent 16 time(s)
- Number of teams: 14 teams
- Players: 357
- Foreigners: 67 Players 18.8%
- ø-Market value: €218k
- ø-Age: 25.7
Complete O'zbekiston Superligasi schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/8/191:00 PM | ||||||
(7.) Qizilqum | 1:1 | FK Andijon (8.) | ||||
Sat 3/9/1912:00 PM | ||||||
(10.) Dinamo | 1:1 | Nasaf Qarshi (6.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(12.) AGMK Olmaliq | 0:0 | FK Buxoro (11.) | ||||
Sun 3/10/1910:00 AM | ||||||
(9.) Surkhon | 1:1 | Metallurg Bk. (4.) | ||||
12:00 PM | ||||||
(3.) Navbahor | 1:1 | Kokand 1912 (5.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(2.) Sogdiana | 2:1 | Bunyodkor (13.) | ||||
Sat 3/16/192:00 PM | ||||||
(1.) Pakhtakor | 3:1 | Loko Tashkent (14.) |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/29/192:15 PM | ||||||
(3.) Qizilqum | 3:1 | AGMK Olmaliq (12.) | ||||
4:15 PM | ||||||
(4.) Metallurg Bk. | 2:0 | FK Buxoro (13.) | ||||
Sat 3/30/1912:15 PM | ||||||
(5.) Surkhon | 1:0 | Dinamo (11.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(7.) Loko Tashkent | 1:0 | Navbahor (10.) | ||||
Sun 3/31/192:00 PM | ||||||
(14.) Bunyodkor | 1:2 | Pakhtakor (1.) | ||||
3:15 PM | ||||||
(8.) Kokand 1912 | 0:0 | FK Andijon (9.) | ||||
4:15 PM | ||||||
(2.) Nasaf Qarshi | 3:1 | Sogdiana (6.) |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 4/4/1912:00 PM | ||||||
(3.) Loko Tashkent | 4:0 | FK Andijon (12.) | ||||
Fri 4/5/193:00 PM | ||||||
(1.) Pakhtakor | 2:1 | Nasaf Qarshi (6.) | ||||
Sat 4/6/191:30 PM | ||||||
(8.) Dinamo | 2:1 | Metallurg Bk. (7.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(14.) Navbahor | 2:3 | Bunyodkor (9.) | ||||
Sun 4/7/191:15 PM | ||||||
(10.) Sogdiana | 0:3 | Surkhon (2.) | ||||
2:15 PM | ||||||
(5.) AGMK Olmaliq | 7:1 | Kokand 1912 (13.) | ||||
3:30 PM | ||||||
(11.) FK Buxoro | 1:1 | Qizilqum (4.) |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 4/12/193:15 PM | ||||||
(4.) Metallurg Bk. | 4:1 | Qizilqum (8.) | ||||
4:15 PM | ||||||
(10.) Nasaf Qarshi | 0:1 | Navbahor (11.) | ||||
Sat 4/13/191:15 PM | ||||||
(5.) Dinamo | 1:0 | Sogdiana (12.) | ||||
3:20 PM | ||||||
(6.) Bunyodkor | 1:0 | FK Andijon (13.) | ||||
Sun 4/14/191:15 PM | ||||||
(3.) Surkhon | 0:0 | Pakhtakor (1.) | ||||
1:45 PM | ||||||
(2.) Loko Tashkent | 2:1 | AGMK Olmaliq (9.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(14.) Kokand 1912 | 1:3 | FK Buxoro (7.) |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 4/18/192:00 PM | ||||||
(11.) FK Andijon | 3:1 | Nasaf Qarshi (14.) | ||||
3:15 PM | ||||||
(1.) Pakhtakor | 2:0 | Dinamo (7.) | ||||
4:15 PM | ||||||
(10.) FK Buxoro | 0:2 | Loko Tashkent (2.) | ||||
Fri 4/19/193:30 PM | ||||||
(9.) Qizilqum | 0:1 | Kokand 1912 (12.) | ||||
Sat 4/20/192:15 PM | ||||||
(13.) AGMK Olmaliq | 0:1 | Bunyodkor (3.) | ||||
Sun 4/21/192:15 PM | ||||||
(6.) Navbahor | 3:0 | Surkhon (4.) | ||||
4:20 PM | ||||||
(8.) Sogdiana | 2:1 | Metallurg Bk. (5.) |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 4/26/192:30 PM | ||||||
(7.) Dinamo | 2:2 | Navbahor (6.) | ||||
4:35 PM | ||||||
(8.) Nasaf Qarshi | 4:0 | AGMK Olmaliq (14.) | ||||
(9.) FK Buxoro | 2:2 | Bunyodkor (4.) | ||||
Sat 4/27/192:30 PM | ||||||
(2.) Loko Tashkent | 3:1 | Qizilqum (12.) | ||||
3:30 PM | ||||||
(3.) Metallurg Bk. | 3:1 | Kokand 1912 (13.) | ||||
4:35 PM | ||||||
(11.) Sogdiana | 1:2 | Pakhtakor (1.) | ||||
Mon 4/29/192:30 PM | ||||||
(5.) Surkhon | 0:0 | FK Andijon (10.) |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 5/1/193:30 PM | ||||||
(1.) Pakhtakor | 2:1 | Metallurg Bk. (4.) | ||||
Thu 5/2/193:30 PM | ||||||
(2.) Loko Tashkent | 2:2 | Kokand 1912 (14.) | ||||
Sat 5/4/194:00 PM | ||||||
(3.) Navbahor | 3:1 | Sogdiana (13.) | ||||
4:45 PM | ||||||
(12.) FK Buxoro | 0:1 | Nasaf Qarshi (5.) | ||||
Sun 5/5/192:20 PM | ||||||
(11.) FK Andijon | 2:2 | Dinamo (7.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(10.) AGMK Olmaliq | 2:0 | Surkhon (8.) | ||||
4:45 PM | ||||||
(9.) Qizilqum | 1:0 | Bunyodkor (6.) |
8.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 5/10/193:45 PM | ||||||
(10.) Sogdiana | 2:1 | FK Andijon (12.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(8.) Nasaf Qarshi | 1:1 | Qizilqum (9.) | ||||
Sat 5/11/192:30 PM | ||||||
(5.) Dinamo | 1:0 | AGMK Olmaliq (11.) | ||||
4:45 PM | ||||||
(1.) Pakhtakor | 2:2 | Navbahor (4.) | ||||
Sun 5/12/192:15 PM | ||||||
(3.) Bunyodkor | 2:1 | Kokand 1912 (14.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(6.) Surkhon | 1:0 | FK Buxoro (13.) | ||||
4:40 PM | ||||||
(7.) Metallurg Bk. | 0:0 | Loko Tashkent (2.) |
9.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 5/16/193:30 PM | ||||||
(13.) FK Andijon | 0:3 | Pakhtakor (1.) | ||||
Fri 5/17/193:45 PM | ||||||
(2.) Loko Tashkent | 0:0 | Bunyodkor (5.) | ||||
Sat 5/18/195:00 PM | ||||||
(4.) Nasaf Qarshi | 2:0 | Kokand 1912 (14.) | ||||
(10.) Qizilqum | 1:3 | Surkhon (3.) | ||||
Sun 5/19/192:45 PM | ||||||
(11.) AGMK Olmaliq | 0:2 | Sogdiana (9.) | ||||
3:40 PM | ||||||
(6.) Navbahor | 0:0 | Metallurg Bk. (8.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(12.) FK Buxoro | 0:0 | Dinamo (7.) |
10.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 5/25/192:45 PM | ||||||
(8.) Dinamo | 2:2 | Qizilqum (10.) | ||||
(3.) Surkhon | 2:1 | Kokand 1912 (14.) | ||||
3:50 PM | ||||||
(6.) Navbahor | 1:1 | FK Andijon (11.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(9.) Metallurg Bk. | 0:2 | Bunyodkor (4.) | ||||
Sun 5/26/194:00 PM | ||||||
(1.) Pakhtakor | 4:1 | AGMK Olmaliq (12.) | ||||
(5.) Sogdiana | 2:0 | FK Buxoro (13.) | ||||
(7.) Nasaf Qarshi | 0:1 | Loko Tashkent (2.) |
11.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 6/15/191:30 PM | ||||||
(2.) Loko Tashkent | 5:1 | Surkhon (4.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(14.) Kokand 1912 | 2:2 | Dinamo (8.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(10.) Qizilqum | 1:1 | Sogdiana (5.) | ||||
Sun 6/16/1912:00 PM | ||||||
(11.) FK Andijon | 1:1 | Metallurg Bk. (9.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(3.) Bunyodkor | 1:1 | Nasaf Qarshi (7.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(12.) AGMK Olmaliq | 1:1 | Navbahor (6.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(13.) FK Buxoro | 0:5 | Pakhtakor (1.) |
12.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 6/21/193:00 PM | ||||||
(6.) Dinamo | 2:1 | Loko Tashkent (2.) | ||||
4:45 PM | ||||||
(1.) Pakhtakor | 8:0 | Qizilqum (11.) | ||||
Sat 6/22/193:00 PM | ||||||
(12.) FK Andijon | 1:2 | AGMK Olmaliq (10.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(8.) Sogdiana | 2:2 | Kokand 1912 (13.) | ||||
Sun 6/23/193:00 PM | ||||||
(3.) Surkhon | 2:0 | Bunyodkor (7.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(9.) Metallurg Bk. | 0:1 | Nasaf Qarshi (5.) | ||||
(4.) Navbahor | 3:1 | FK Buxoro (14.) |
13.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 6/28/193:00 PM | ||||||
(7.) Dinamo | 1:2 | Bunyodkor (5.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(10.) AGMK Olmaliq | 1:1 | Metallurg Bk. (9.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(11.) Qizilqum | 1:2 | Navbahor (3.) | ||||
Sat 6/29/193:00 PM | ||||||
(2.) Loko Tashkent | 2:0 | Sogdiana (8.) | ||||
(14.) Kokand 1912 | 1:2 | Pakhtakor (1.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(12.) FK Buxoro | 1:0 | FK Andijon (13.) | ||||
(4.) Nasaf Qarshi | 2:0 | Surkhon (6.) |
14.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 7/26/1912:00 AM | ||||||
(5.) Navbahor | 0:1 | Qizilqum (10.) | ||||
(1.) Pakhtakor | 3:1 | Kokand 1912 (14.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(7.) Sogdiana | 1:0 | Loko Tashkent (2.) | ||||
Sat 7/27/193:00 PM | ||||||
(6.) Surkhon | 1:3 | Nasaf Qarshi (3.) | ||||
(4.) Bunyodkor | 4:2 | Dinamo (8.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(12.) FK Andijon | 2:0 | FK Buxoro (13.) | ||||
(9.) Metallurg Bk. | 2:1 | AGMK Olmaliq (11.) |
15.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 7/30/1912:00 AM | ||||||
(14.) Kokand 1912 | 1:2 | Sogdiana (5.) | ||||
(10.) Qizilqum | 0:5 | Pakhtakor (1.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(2.) Loko Tashkent | 2:0 | Dinamo (9.) | ||||
Wed 7/31/193:00 PM | ||||||
(3.) Bunyodkor | 3:0 | Surkhon (7.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(11.) AGMK Olmaliq | 2:2 | FK Andijon (12.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(13.) FK Buxoro | 0:0 | Navbahor (6.) | ||||
(4.) Nasaf Qarshi | 1:2 | Metallurg Bk. (8.) |
16.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/10/193:00 PM | ||||||
(1.) Pakhtakor | 5:0 | FK Buxoro (14.) | ||||
(7.) Surkhon | 1:1 | Loko Tashkent (2.) | ||||
(9.) Dinamo | 0:1 | Kokand 1912 (13.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(6.) Navbahor | 0:1 | AGMK Olmaliq (10.) | ||||
Sun 8/11/193:00 PM | ||||||
(5.) Sogdiana | 1:0 | Qizilqum (12.) | ||||
(3.) Nasaf Qarshi | 3:1 | Bunyodkor (4.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(8.) Metallurg Bk. | 0:2 | FK Andijon (11.) |
17.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/17/1912:00 AM | ||||||
(13.) Kokand 1912 | 2:1 | Surkhon (7.) | ||||
(12.) AGMK Olmaliq | 0:3 | Pakhtakor (1.) | ||||
4:15 PM | ||||||
(2.) Loko Tashkent | 1:0 | Nasaf Qarshi (4.) | ||||
(14.) FK Buxoro | 1:1 | Sogdiana (5.) | ||||
Sun 8/18/192:00 PM | ||||||
(3.) Bunyodkor | 1:0 | Metallurg Bk. (8.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(11.) FK Andijon | 0:1 | Navbahor (6.) | ||||
4:15 PM | ||||||
(10.) Qizilqum | 2:1 | Dinamo (9.) |
18.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Mon 8/26/194:15 PM | ||||||
(3.) Bunyodkor | 1:1 | Loko Tashkent (2.) | ||||
(8.) Metallurg Bk. | 1:0 | Navbahor (6.) | ||||
Tue 8/27/192:00 PM | ||||||
(9.) Dinamo | 0:3 | FK Buxoro (14.) | ||||
(10.) Kokand 1912 | 1:0 | Nasaf Qarshi (5.) | ||||
4:15 PM | ||||||
(4.) Sogdiana | 1:0 | AGMK Olmaliq (12.) | ||||
(1.) Pakhtakor | 5:1 | FK Andijon (13.) | ||||
Wed 8/28/192:00 PM | ||||||
(7.) Surkhon | 2:0 | Qizilqum (11.) |
19.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/13/193:00 PM | ||||||
(13.) FK Andijon | 0:0 | Sogdiana (4.) | ||||
3:30 PM | ||||||
(14.) FK Buxoro | 0:2 | Surkhon (6.) | ||||
Sat 9/14/193:30 PM | ||||||
(12.) Qizilqum | 0:0 | Nasaf Qarshi (5.) | ||||
(10.) AGMK Olmaliq | 3:1 | Dinamo (11.) | ||||
Sun 9/15/191:15 PM | ||||||
(9.) Kokand 1912 | 3:0 | Bunyodkor (3.) | ||||
3:30 PM | ||||||
(7.) Navbahor | 0:1 | Pakhtakor (1.) | ||||
(2.) Loko Tashkent | 1:1 | Metallurg Bk. (8.) |
20.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/20/191:15 PM | ||||||
(12.) Dinamo | 0:1 | FK Andijon (10.) | ||||
(9.) Kokand 1912 | 1:1 | Loko Tashkent (2.) | ||||
(5.) Surkhon | 1:0 | AGMK Olmaliq (11.) | ||||
Sat 9/21/193:00 PM | ||||||
(8.) Metallurg Bk. | 1:2 | Pakhtakor (1.) | ||||
(4.) Sogdiana | 0:0 | Navbahor (7.) | ||||
Sun 9/22/193:00 PM | ||||||
(3.) Bunyodkor | 2:1 | Qizilqum (14.) | ||||
(6.) Nasaf Qarshi | 1:2 | FK Buxoro (13.) |
21.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Mon 9/30/191:00 PM | ||||||
(11.) Kokand 1912 | 2:3 | Metallurg Bk. (8.) | ||||
3:15 PM | ||||||
(3.) Bunyodkor | 1:1 | FK Buxoro (12.) | ||||
(10.) AGMK Olmaliq | 2:1 | Nasaf Qarshi (7.) | ||||
Tue 10/1/192:00 PM | ||||||
(1.) Pakhtakor | 3:0 | Sogdiana (4.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(13.) Qizilqum | 1:1 | Loko Tashkent (2.) | ||||
4:15 PM | ||||||
(6.) Navbahor | 1:0 | Dinamo (14.) | ||||
Wed 10/2/193:00 PM | ||||||
(9.) FK Andijon | 2:1 | Surkhon (5.) |
22.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/18/1912:15 PM | ||||||
(12.) Kokand 1912 | 1:2 | Qizilqum (11.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(8.) Metallurg Bk. | 0:1 | Sogdiana (4.) | ||||
(3.) Bunyodkor | 0:2 | AGMK Olmaliq (9.) | ||||
Sat 10/19/1912:15 PM | ||||||
(5.) Surkhon | 0:0 | Navbahor (7.) | ||||
1:30 PM | ||||||
(2.) Loko Tashkent | 2:0 | FK Buxoro (13.) | ||||
(14.) Dinamo | 1:4 | Pakhtakor (1.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(6.) Nasaf Qarshi | 3:0 | FK Andijon (10.) |
23.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 10/29/191:00 PM | ||||||
(12.) Qizilqum | 1:1 | Metallurg Bk. (8.) | ||||
(3.) Sogdiana | 3:0 | Dinamo (14.) | ||||
Wed 10/30/191:00 PM | ||||||
(10.) FK Andijon | 1:1 | Bunyodkor (4.) | ||||
(13.) FK Buxoro | 0:1 | Kokand 1912 (11.) | ||||
Thu 10/31/191:00 PM | ||||||
(9.) AGMK Olmaliq | 1:1 | Loko Tashkent (2.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(7.) Navbahor | 1:1 | Nasaf Qarshi (5.) | ||||
2:15 PM | ||||||
(1.) Pakhtakor | 3:1 | Surkhon (6.) |
24.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 11/23/199:30 AM | ||||||
(6.) Nasaf Qarshi | 1:2 | Pakhtakor (1.) | ||||
10:30 AM | ||||||
(7.) Metallurg Bk. | 5:0 | Dinamo (14.) | ||||
(10.) Kokand 1912 | 1:3 | AGMK Olmaliq (9.) | ||||
12:45 PM | ||||||
(12.) Qizilqum | 1:1 | FK Buxoro (13.) | ||||
Sun 11/24/1912:45 PM | ||||||
(3.) Bunyodkor | 2:1 | Navbahor (8.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(11.) FK Andijon | 0:4 | Loko Tashkent (2.) | ||||
(5.) Surkhon | 1:0 | Sogdiana (4.) |
25.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 11/27/1912:00 PM | ||||||
(13.) FK Buxoro | 0:0 | Metallurg Bk. (7.) | ||||
(8.) AGMK Olmaliq | 4:1 | Qizilqum (12.) | ||||
(14.) Dinamo | 2:1 | Surkhon (5.) | ||||
(9.) Navbahor | 0:1 | Loko Tashkent (2.) | ||||
(11.) FK Andijon | 1:1 | Kokand 1912 (10.) | ||||
(1.) Pakhtakor | 2:3 | Bunyodkor (3.) | ||||
(4.) Sogdiana | 1:1 | Nasaf Qarshi (6.) |
26.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 11/30/1911:00 AM | ||||||
(5.) Metallurg Bk. | 2:0 | Surkhon (6.) | ||||
(3.) Bunyodkor | 2:2 | Sogdiana (4.) | ||||
(2.) Loko Tashkent | 0:0 | Pakhtakor (1.) | ||||
(7.) Nasaf Qarshi | 1:2 | Dinamo (13.) | ||||
(12.) FK Buxoro | 2:1 | AGMK Olmaliq (9.) | ||||
Sun 12/1/198:00 AM | ||||||
(11.) Kokand 1912 | 1:1 | Navbahor (8.) | ||||
(10.) FK Andijon | 1:0 | Qizilqum (14.) |