1.Division
Russia
League level:
Second Tier
- Number of teams: 18 teams
- Players: 471
- Foreigners: 52 Players 11.0%
- ø-Market value: €311k
- ø-Age: 26.2
Matchday 7 1996
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
(16.) SHNK | 3:1 | Kuban (8.) | ||
Mon
May 6, 1996
|
||||
5.500 · Nikolay Levnikov | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 20' | |||
49' | 1:1 | |||
73' | 2:1 | |||
75' | 3:1 | |||
(20.) Lokomo | 1:0 | Druzhb (4.) | ||
Mon
May 6, 1996
|
||||
500 · Vladimir Evtushenko | ||||
Course of play | ||||
17' | 1:0 | |||
(18.) Ocean | 2:0 | Torped (11.) | ||
Mon
May 6, 1996
|
||||
2.500 · Vasiliy Shipko | ||||
Course of play | ||||
27' | 1:0 | |||
69' | 2:0 | |||
(10.) Dinamo | 3:1 | Torped (13.) | ||
Mon
May 6, 1996
|
||||
5.000 · Aleksandr Kuzmenko | ||||
Course of play | ||||
4' | 1:0 | |||
18' | 2:0 | |||
35' | 3:0 | |||
3:1 | 70' | |||
(15.) Zvezda | 1:0 | Chkalo (21.) | ||
Mon
May 6, 1996
|
||||
5.000 · Andrey Butenko | ||||
Course of play | ||||
14' | 1:0 | |||
80' | ||||
(6.) G-G Iz | 2:0 | Sokol- (1.) | ||
Mon
May 6, 1996
|
||||
6.000 sold out · Yuriy Baskakov | ||||
Course of play | ||||
5' | 1:0 | |||
58' | 2:0 | |||
(12.) Sparta | 1:0 | Saturn (2.) | ||
Mon
May 6, 1996
|
||||
9.000 · Pavel Radomskiy | ||||
Course of play | ||||
60' | 1:0 | |||
(22.) Lokomo | 0:0 | Dinamo (9.) | ||
Mon
May 6, 1996
|
||||
3.500 · Taras Bezubyak |
(14.) NKN | 1:4 | Fakel (5.) | ||
Mon
May 6, 1996
|
||||
4.000 sold out · Mikhail Veselovskiy | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 40' | |||
0:2 | 44' | |||
0:3 | 68' | |||
0:4 | 78' | |||
89' | 1:4 | |||
(19.) Luch | 1:0 | Uralan (3.) | ||
Mon
May 6, 1996
|
||||
7.000 · Sergey Gusev | ||||
Course of play | ||||
51' | 1:0 | |||
Table 1.Division 1996
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sokol-PZD | 7 | 5 | 15 | |
2 | Fakel Voronezh | 7 | 9 | 14 | |
3 | Gazovik-Gazprom | 7 | 5 | 14 | |
4 | Saturn Ramenskoe | 7 | 3 | 12 | |
4 | Uralan | 7 | 3 | 12 | |
6 | Druzhba Maikop | 7 | 6 | 11 | |
7 | Stavropol | 6 | 3 | 11 | |
8 | Spartak Nalchik | 6 | 2 | 10 | |
9 | Zvezda Irkutsk | 7 | -3 | 10 | |
10 | Din-Gaz Tyumen | 6 | 4 | 9 | |
11 | Shinnik Yaroslav | 6 | 2 | 9 | |
12 | Zarya L-K. | 6 | 1 | 9 | |
13 | Kuban Krasnodar | 7 | -3 | 9 | |
14 | Ocean Nakhodka | 7 | -5 | 9 | |
15 | Luch Vladivostok | 7 | -3 | 8 | |
16 | Torpedo Volzhsky | 7 | -5 | 8 | |
17 | Lokomotiv S-Pb | 6 | -1 | 7 | |
18 | Torpedo Arzamas | 7 | -3 | 7 | |
19 | Neftekhimik | 7 | -5 | 7 | |
20 | Met. Krasnoyarsk | 6 | -2 | 6 | |
21 | Chkalovets | 6 | -5 | 4 | |
22 | L. Chita | 7 | -8 | 3 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...