Wiener Stadtliga
Austria
League level:
Fourth Tier
- Number of teams: 16 teams
- Players: 384
- Foreigners: 102 Players 26.6%
- ø-Market value: -
- ø-Age: 24.3
Complete Wiener Stadtliga schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/16/196:00 PM | ||||||
(16.) SV Donau | 0:3 | Austria XIII (1.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(11.) Gerasdorf | 1:1 | SV Schwechat (8.) | ||||
(3.) ASK Elektra | 2:1 | FC Stadlau (12.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(9.) Mannswörth | 1:1 | Slovan HAC (10.) | ||||
Sat 8/17/1912:00 AM | ||||||
(13.) FavAC | 1:2 | First Vienna FC (5.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(4.) ASV 13 | 2:1 | WAF Brigittenau (14.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(15.) Post SV | 0:2 | SR Donaufeld (2.) | ||||
(6.) Wienerberg | 2:2 | Union Mauer (7.) |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/23/197:30 PM | ||||||
(2.) Gerasdorf | 3:0 | ASV 13 (9.) | ||||
(11.) SV Schwechat | 1:2 | Slovan HAC (5.) | ||||
Sat 8/24/194:00 PM | ||||||
(6.) First Vienna FC | 1:1 | ASK Elektra (4.) | ||||
(1.) Austria XIII | 3:0 | Mannswörth (15.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(16.) FC Stadlau | 1:3 | Wienerberg (3.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(10.) Union Mauer | 1:1 | Post SV (14.) | ||||
Sun 8/25/1910:15 AM | ||||||
(7.) SR Donaufeld | 1:2 | SV Donau (8.) | ||||
10:30 AM | ||||||
(13.) WAF Brigittenau | 0:0 | FavAC (12.) |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/30/196:00 PM | ||||||
(16.) Post SV | 2:4 | FC Stadlau (11.) | ||||
(8.) Wienerberg | 1:2 | First Vienna FC (2.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(9.) Mannswörth | 3:2 | SR Donaufeld (10.) | ||||
Sat 8/31/193:00 PM | ||||||
(12.) ASV 13 | 0:4 | SV Schwechat (7.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(4.) SV Donau | 1:0 | Union Mauer (13.) | ||||
(6.) ASK Elektra | 1:1 | WAF Brigittenau (14.) | ||||
Sun 9/1/1910:15 AM | ||||||
(15.) FavAC | 0:0 | Gerasdorf (5.) | ||||
10:30 AM | ||||||
(1.) Slovan HAC | 2:0 | Austria XIII (3.) |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/6/195:45 PM | ||||||
(14.) ASV 13 | 1:4 | FavAC (9.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(3.) Gerasdorf | 3:2 | ASK Elektra (10.) | ||||
(1.) First Vienna FC | 3:0 | Post SV (16.) | ||||
6:45 PM | ||||||
(5.) SV Schwechat | 1:0 | Austria XIII (7.) | ||||
Sat 9/7/194:30 PM | ||||||
(13.) FC Stadlau | 1:3 | SV Donau (2.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(15.) Union Mauer | 2:3 | Mannswörth (6.) | ||||
Sun 9/8/1910:15 AM | ||||||
(11.) SR Donaufeld | 0:0 | Slovan HAC (4.) | ||||
10:30 AM | ||||||
(8.) WAF Brigittenau | 7:1 | Wienerberg (12.) |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/13/196:00 PM | ||||||
(9.) Mannswörth | 1:1 | FC Stadlau (11.) | ||||
Sat 9/14/193:00 PM | ||||||
(5.) Austria XIII | 4:0 | SR Donaufeld (12.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(8.) ASK Elektra | 7:1 | ASV 13 (15.) | ||||
(13.) Wienerberg | 1:2 | Gerasdorf (2.) | ||||
(16.) Post SV | 1:7 | WAF Brigittenau (7.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(4.) SV Donau | 3:3 | First Vienna FC (1.) | ||||
Sun 9/15/1910:15 AM | ||||||
(10.) FavAC | 0:1 | SV Schwechat (3.) | ||||
10:30 AM | ||||||
(6.) Slovan HAC | 1:1 | Union Mauer (14.) |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/20/197:30 PM | ||||||
(3.) Gerasdorf | 1:1 | Post SV (16.) | ||||
(2.) First Vienna FC | 2:2 | Mannswörth (9.) | ||||
(7.) SV Schwechat | 0:0 | SR Donaufeld (12.) | ||||
Sat 9/21/192:00 PM | ||||||
(15.) Union Mauer | 1:4 | Austria XIII (1.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(13.) FC Stadlau | 0:1 | Slovan HAC (4.) | ||||
(10.) ASV 13 | 5:2 | Wienerberg (14.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(11.) FavAC | 1:5 | ASK Elektra (6.) | ||||
Sun 9/22/1910:30 AM | ||||||
(5.) WAF Brigittenau | 2:1 | SV Donau (8.) |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/27/196:00 PM | ||||||
(4.) SV Donau | 3:1 | Gerasdorf (6.) | ||||
(9.) Mannswörth | 1:1 | WAF Brigittenau (5.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(3.) ASK Elektra | 4:1 | SV Schwechat (8.) | ||||
Sat 9/28/193:00 PM | ||||||
(16.) Post SV | 2:3 | ASV 13 (10.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(14.) Wienerberg | 2:2 | FavAC (12.) | ||||
(1.) Austria XIII | 3:1 | FC Stadlau (15.) | ||||
Sun 9/29/1910:15 AM | ||||||
(13.) SR Donaufeld | 1:3 | Union Mauer (11.) | ||||
10:30 AM | ||||||
(7.) Slovan HAC | 0:1 | First Vienna FC (2.) |
8.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/4/196:00 PM | ||||||
(8.) SV Schwechat | 0:0 | Union Mauer (12.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(5.) Gerasdorf | 2:2 | Mannswörth (10.) | ||||
(2.) First Vienna FC | 0:0 | Austria XIII (1.) | ||||
Sat 10/5/193:00 PM | ||||||
(9.) ASV 13 | 3:1 | SV Donau (7.) | ||||
(15.) FC Stadlau | 0:0 | SR Donaufeld (13.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(11.) FavAC | 3:1 | Post SV (16.) | ||||
(3.) ASK Elektra | 2:2 | Wienerberg (14.) | ||||
Sun 10/6/1910:30 AM | ||||||
(4.) WAF Brigittenau | 0:0 | Slovan HAC (6.) |
9.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/11/196:00 PM | ||||||
(10.) Mannswörth | 2:3 | ASV 13 (6.) | ||||
Sat 10/12/192:00 PM | ||||||
(13.) Union Mauer | 2:5 | FC Stadlau (12.) | ||||
(1.) Austria XIII | 4:2 | WAF Brigittenau (8.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(14.) SR Donaufeld | 0:3 | First Vienna FC (2.) | ||||
(16.) Post SV | 0:0 | ASK Elektra (3.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(7.) SV Donau | 2:2 | FavAC (11.) | ||||
Sun 10/13/1910:30 AM | ||||||
(9.) Slovan HAC | 3:5 | Gerasdorf (4.) | ||||
11:11 AM | ||||||
(15.) Wienerberg | 1:4 | SV Schwechat (5.) |
10.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/18/196:00 PM | ||||||
(5.) SV Schwechat | 1:1 | FC Stadlau (12.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(4.) Gerasdorf | 4:4 | Austria XIII (2.) | ||||
(1.) First Vienna FC | 1:0 | Union Mauer (14.) | ||||
Sat 10/19/192:00 PM | ||||||
(15.) Wienerberg | 1:2 | Post SV (16.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(7.) ASV 13 | 0:2 | Slovan HAC (6.) | ||||
(3.) ASK Elektra | 2:0 | SV Donau (8.) | ||||
Sun 10/20/1910:15 AM | ||||||
(13.) SR Donaufeld | 5:3 | WAF Brigittenau (9.) | ||||
(11.) FavAC | 2:2 | Mannswörth (10.) |
11.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/25/196:00 PM | ||||||
(11.) Mannswörth | 0:3 | ASK Elektra (3.) | ||||
Sat 10/26/192:00 PM | ||||||
(10.) SR Donaufeld | 4:0 | Gerasdorf (6.) | ||||
(14.) FC Stadlau | 0:5 | First Vienna FC (1.) | ||||
(13.) Union Mauer | 1:0 | WAF Brigittenau (9.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(16.) Post SV | 0:0 | SV Schwechat (5.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(8.) SV Donau | 0:1 | Wienerberg (15.) | ||||
(2.) Austria XIII | 4:1 | ASV 13 (7.) | ||||
Sun 10/27/1910:30 AM | ||||||
(4.) Slovan HAC | 3:2 | FavAC (12.) |
12.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 10/31/197:30 PM | ||||||
(5.) Gerasdorf | 1:1 | Union Mauer (14.) | ||||
Fri 11/1/196:00 PM | ||||||
(6.) SV Schwechat | 0:1 | First Vienna FC (1.) | ||||
Sat 11/2/192:00 PM | ||||||
(16.) Post SV | 0:2 | SV Donau (7.) | ||||
(3.) ASK Elektra | 3:0 | Slovan HAC (4.) | ||||
(9.) ASV 13 | 0:3 | SR Donaufeld (8.) | ||||
(15.) Wienerberg | 2:2 | Mannswörth (11.) | ||||
Sun 11/3/1910:15 AM | ||||||
(13.) FavAC | 1:4 | Austria XIII (2.) | ||||
10:30 AM | ||||||
(10.) WAF Brigittenau | 0:2 | FC Stadlau (12.) |
13.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/8/196:00 PM | ||||||
(9.) Mannswörth | 4:0 | Post SV (16.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(1.) First Vienna FC | 7:1 | WAF Brigittenau (11.) | ||||
Sat 11/9/192:00 PM | ||||||
(7.) SR Donaufeld | 3:0 | FavAC (14.) | ||||
(12.) Union Mauer | 1:1 | ASV 13 (10.) | ||||
(13.) FC Stadlau | 1:3 | Gerasdorf (5.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(2.) Austria XIII | 0:0 | ASK Elektra (3.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(6.) SV Donau | 1:0 | SV Schwechat (8.) | ||||
Sun 11/10/1910:30 AM | ||||||
(4.) Slovan HAC | 4:1 | Wienerberg (15.) |
14.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/15/196:00 PM | ||||||
(9.) SV Schwechat | 2:2 | WAF Brigittenau (11.) | ||||
Sat 11/16/192:00 PM | ||||||
(16.) Post SV | 0:0 | Slovan HAC (4.) | ||||
(15.) Wienerberg | 2:2 | Austria XIII (3.) | ||||
(2.) ASK Elektra | 3:0 | SR Donaufeld (10.) | ||||
(8.) ASV 13 | 1:0 | FC Stadlau (14.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(5.) Gerasdorf | 0:5 | First Vienna FC (1.) | ||||
(6.) SV Donau | 1:2 | Mannswörth (7.) | ||||
Sun 11/17/1910:15 AM | ||||||
(13.) FavAC | 1:1 | Union Mauer (12.) |
15.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/22/196:00 PM | ||||||
(9.) SV Schwechat | 0:0 | Mannswörth (8.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(1.) First Vienna FC | 6:2 | ASV 13 (10.) | ||||
Sat 11/23/192:00 PM | ||||||
(11.) Union Mauer | 2:1 | ASK Elektra (3.) | ||||
(14.) FC Stadlau | 0:3 | FavAC (12.) | ||||
(2.) Austria XIII | 7:0 | Post SV (16.) | ||||
(7.) SR Donaufeld | 5:1 | Wienerberg (15.) | ||||
Sun 11/24/1910:30 AM | ||||||
(13.) WAF Brigittenau | 0:1 | Gerasdorf (4.) | ||||
(5.) Slovan HAC | 1:2 | SV Donau (6.) |
16.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 2/28/206:00 PM | ||||||
(7.) SV Schwechat | 2:1 | Gerasdorf (5.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(1.) First Vienna FC | 3:0 | FavAC (13.) | ||||
Sat 2/29/202:00 PM | ||||||
(2.) Austria XIII | 2:1 | SV Donau (6.) | ||||
(11.) Union Mauer | 0:2 | Wienerberg (14.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(15.) FC Stadlau | 1:2 | ASK Elektra (3.) | ||||
Sun 3/1/2010:15 AM | ||||||
(8.) SR Donaufeld | 1:2 | Post SV (16.) | ||||
10:30 AM | ||||||
(12.) WAF Brigittenau | 2:2 | ASV 13 (10.) | ||||
(4.) Slovan HAC | 3:1 | Mannswörth (9.) |
17.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/6/206:00 PM | ||||||
(10.) Mannswörth | 1:3 | Austria XIII (2.) | ||||
Sat 3/7/202:00 PM | ||||||
(15.) Wienerberg | 0:4 | FC Stadlau (14.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(16.) Post SV | 4:1 | Union Mauer (11.) | ||||
(9.) ASV 13 | 1:1 | Gerasdorf (6.) | ||||
(3.) ASK Elektra | 0:2 | First Vienna FC (1.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(5.) SV Donau | 2:1 | SR Donaufeld (8.) | ||||
Sun 3/8/2010:30 AM | ||||||
(4.) Slovan HAC | 0:0 | SV Schwechat (7.) |